7 سوال و جواب حیاتی برای بازسازی اعتماد پس از خیانت

7 سوال و جواب حیاطی برای بازسازی اعتماد پس از خیانت

 

 

اگر خیانت یا روابط فرا رابطه ای، در ازدواج و زندگی زناشویی شما سنگ اندازی کرده است، و شما به دنبال راه هایی برای غلبه بر خیانت هستید، لیست سوالات و پاسخ های زیر به شما کمک می کند تا ببینید که زوج های سالم چه چیزی برای بهبودی درد و بهبود زندگی خود انجام داده اند. نجات یافتن از خیانت حقیقتا آسان نیست. با این حال، بسیاری از زوج ها نه تنها با هم می مانند، بلکه پس از آن نیز ازدواج شادتر و سالم تری را پشت سر می گذارند.

خیانت
خیانت

بسیاری از زوج ها هستند که پس از خیانت  اعتماد به رابطه خود را بهبود می بخشند و حتی به پیشرفت هایی در رابطه می رسند که قبل از آن هرگز به آن دست نیافته بودند.

حقیقت این است که 70 درصد از زوجهایی که تصمیم به شرکت و تعهد به تمرینات و درمانهای مشاوره ی بازیابی رابطه پس از خیانت می گیرند، راه هایی پیدا میکند تا ارتباط صمیمی بین خود را دوباره از نو بسازند. پژوهش به وضوح نشان می دهند که نجات یافتن از خیانت خارج از رابطه برای بسیاری از زوج هایی که به دنبال کمک درست  می گردند و به روند بهبود متعهد و پایند می مانند،  بسیار ممکن است.

در زیر به 7 سوال مهم برای عبور کردن و بهبود یافتن از خیانت در رابطه اشاره شده است. خیانت کردن معمولا علامت مسائلی بزرگتر در رابطه است. مقداری وقت بگذارید و این سوال را به دقت مطالعه کنید تا بفهمید واقعا چه قدر مایلید رابطه تان پس از خیانت دوام بیاورد و ادامه پیدا کند.

برای شروع بهبود پیدا کردن از خیانت در رابطه، از خودتان بپرسید:

  1. آیا برای یک زوج این احتمال و امکان وجود دارد که ازدواجشان و به خصوص اعتماد متقابلشان را پس از کشف خیانت طرف مقابل بازسازی کنند؟

بله، البته اگر همسر خیانت کار ابراز همدردی کند و به دنبال کمک به فهم چیزی که منجر به این امر شده و تعهد زناشویی را شکسته است، باشد. چیز دیگری که لازم است این است که زوجین با هم همکاری کنند تا بفهمند چه چیزی باعث آسیب پذیری رابطه شان و از ابتدا موجب بروز خیانت شده است. غلبه بر خیانت، نیاز به فهمیدن بخشش و تمایل به بازسازی رابطه از راه هایی است که قبلا مورد بررسی قرار نگرفته است.

  1. آیا طی هفته های اول برای کنار آمدن با مسئله کاری هست که بتوانیم انجام دهیم یا چیزی هست که بخواهیم بدانیم؟

سوالات کوتاهی از طرف خیانت کار بپرسد:

با چه کسی رابطه داشتی؟ چه کسانی از این موضوع با خبرند؟چه مدت طول کشید؟ کجا اتفاق افتاد؟ آیا در نهایت الان تمام شده است؟

توجه داشته باشید که هردو شما در یک دو ماراتن هستید، بنابر این به اندازه کافی بخوابید، غذای سالم بخورید، تمرینات ورزشی انجام دهید و در صورت نیاز درمیان بحث تقاضای وقت استراحت کنید.

تقاضای استراحت کردن در میانه ی دعوا به هردو شما کمک می کند زمانی که هردوتان دارید فریاد می زنید” توهمیشه….تو هیچوقت…” رابطه تان را حفظ کنید.

چنین استایلی زمانی که وارد مرحله دعوا شده اید عموما پیش می آید.

زمانی که آرام شدید وقتی را تعیین کنید تا باهم بنشینید و حرف های هم را گوش دهید.تنها در آن زمان است که می توانید مسئله ی اصلی را کشف کنید و در حل آن پیشرفت نمایید.

  1. احساس غالب بر هر طرف رابطه چیست؟

طرف آسیب دیده در رابطه احساس می کند که همواره خیانتی در جریان است. شما می توانید این امر را از آنجاییکه او قبلا حس مورد خیانت واقع شدن را پشت سر گذاشته است، بفهمید.

به طور خلاصه، همسری که  اعمال ناشایستی در خارج از رابطه مرتکب شده، حس عمیقی از پشیمانی و عذاب را تجربه می کند. به همان اندازه که از میزان دردی که موجب آن شده به شگفتی می آید. این همسر ممکن است از برچسب خائن در رابطه متنفر باشد و همچنان تلاش کند آگاهی نسبت به این حقیقت که خیانت کرده را کتمان نماید.

خیانت
خیانت
  1. آیا در حال حاضر باید سوالت بیشتری پرسید؟

انگیزه برای تقاضای اطلاعات، یک وسوسه بزرگ است. شما حس می کنید که دنیای تان دچار زیر و رو شده است. بنابراین با این امر به عنوان یک یادداشت احتیاز برخورد کنید. اگر منتظر بمانید تا احساسات بیشتر رسوب کند، می توانید حقایق را بدون آنکه در مغزتان ذخیره کنید تا بعدا به آنها به عنوان فلش بک رجوع نمایید، درک کنید.

  1. این فلش بکها (خاطرات) چیست؟

پس از واقعه ی 11 سپتامبر بیشترمردم با دیدن آسمان آبی دچار فلش بک ذهنی از خاطرات ترس و نگرانی و مرگ عزیزانشان می شوند. طی این فلش بک ها این افراد آن اتفاق را باز تجربه می کنند به حدی که انگار همین الان دوباره اتفاق افتاده است.

اکثر افرادی که به خیانت مرتکب شده اند یا احساس می کنند که همسرشان به آنها خیانت کرده است، متوحه برخی محرک ها ی خاص مانند یک فیلم در مورد یک رابطه غیرمعمول، میشوند که باعث باز تجربه ی بی پناهیشان در طول شنیدن جزئیات خیانت می گردد. این خاطرات می تواند به خود آگاه فرد بیاید و آن تجربه ی تلخ را بازسازی کند.

  1. چه چیزی به بهبود کمک می کند؟

به قول معروف  “زمان همه زخم را بهبود می بخشد”. خوب، در چند هفته و چند ماه، هر دو شما با درد مبارزه می کنید. با این حال، بازسازی روابط در آینده زمان زیادی نیاز دارد.

خیانت

به عنوان همسر خیانتکار، می خواهید ابراز تردید کنید. شما خودتان را در حالی میبینید که بیشتر و بیشتر به عمق آسیبی که زده اید گوش می دهید. این کار را انجام دهید، نتیجه می دهد. زمانی که می گویید می آیم، بیایید. به دنبال آن چیزی باشید که اعتماد دوباره ی همیرتان را به شما جلب می کند.

چنانچه شما طرف آسیب دیده هستید، با خوردن غذای خوب، تمرین و خواب، از خود مراقبت کنید. و البته،با دوستانی که فکر می کنید قابل اعتمادند و از تصمیماتتان حمایت می کنند بیشتر ارتباط بگیرید.

  1. چه چیزی به بازسازی اعتماد در رابطه کمک می کند؟

به طور طبیعی، شما باید پشیمانی حقیقیتان را با دادن تعهدی محکم به باز بودن و پذیرا بودن و البته وفادار بودن و انجام قول هایتان ثابت کنید.

 

 

مترجم و محقق : ندا ناصری

مراکز مشاوره

بیشتر بدانید

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا