7 راهکاری که می تواند ازدواجتان را نجات دهد ( بخش اول)

7 راهکاری که می تواند ازدواجتان را نجات دهد

 

زوجی که در رابطه شان هیچ گونه مشکلی را تجربه نمی کنند، زوج بسیار نادری است . چنانچه متوجه این مشکلات پیش از وخیم شدن آنها شوید، بسته به نوع مشکل به وجود آمده در رابطه، شانس بیشتری برای عبور کردن از آنها دارید.

هر چند هر رابطه ای بالا و پایین های خودش را دارد، زوج های موفق یاد گرفته اند که چگونه مشکلاتشان را مدیریت کنند و زندگی عشقی شان را جاری و پویا نگه دارند.

مشاوره زوجین
مشاوره زوجین

آنها روی بررسی مشکلات توقف می کنند ، آنها را حل می کنند و می آموزند چگونه با آنها در طی مسئله ی پیچیده ی زندگی روزمره کنار بیایند .

بسیاری از از افراد این کار را با خواندن کتاب ها و مقالات خود آموز، شرکت کردن در سمینار ها، رفتن به مشاوره، مشاهده ی زوج های موفق دیگر یا به سادگی با آزمون و خطا انجام می دهند.

در زیر به برخی از مشکلات اساسی رایج در روابط عاشقانه بین زوج ها اشاره می کنیم و در ادامه راهکار پیشنهادیمان را مطرح می نماییم. امیدواریم که این مطلب برای شما خواننده ی عزیز مفید و موثر واقع شود تا بتوانید رابطه ای پایدار و دلچسب را تجربه کنید. با ما همراه باشید.

مشکل رابطه : ارتباط

تمام مشکلات رابطه ای(زناشویی) ناشی از ارتباط ضعیف بین طرفین است. شما نمی توانید در حالی که گوشی موبایل خود را چک می کنید ، تلویزیون تماشا می کنید و یا ورزش روزانه ی شخصی خود را در خانه انجام می دهید، با طرف مقابلتان(همسرتان) ارتباط برقرار کنید.

راهکار آن

 • با یکدیگر  یک قرار ملاقات واقعی بگذارید. اگر با هم زندگی می کنید، تلفن های همراه خود را روی حالت لرزش قرار دهید، بچه ها را در رختخواب بگذارید، و اجازه دهید تلفن روی پیغام گیر برود.

 

 • اگر نمی توانید بدون بالا بردن صدای خود با هم ارتباط برقرار کنید، به یک مکان عمومی مانند کتابخانه، پارک و یا رستوران بروید، جایی که اگر کسی شما را در حال فریاد زدم ببیند، خجالت می کشید.
 • یک سری قوانین برای هم بگذارید. سعی کنید میان کلام همسرتان نپرید و از عباراتی مانند “تو همیشه…..” یا ” تو هیچوقت …..” هرگز استفاده نکنید.
 • از زبان بدن برای نشان دادن اینکه به حرف طرف مقابل گوش می دهید استفاده کنید. چشمانتان دو دو نزند، به ساعتتان نگاه نکنید یا با ناخنتان ور نروید،بلکه واقعا به حرفهایش گوش کنید.برای اینکه طرف مقابل بفهمد که حرفش را می فهمید سرتان را تکان دهید یا اگر متوجه کلامی نشدید از او بخواهید که تکرارش کند. به عنوان مثال، بگویید، “آنچه که من می شنوم، این است که تو می گویی با این که ما هردو کار می کنیم، با این حال کار خانه برای تو زیاد است.”. چنانچه درست فهمیده باشید، طرف مقابل می تواند تایید کند. اگر منظور طرف مقابل در حقیقت این باشد  که ” هی تو آدم شلخته ای هستی و جمع کردن آشغال هایت پشت سرت برای من زحمت زیادی دارد که به من مربوط نیست”، می تواند آن را بیان کند اما به شیوه ی خوب تری.
مشاوره زوجین
مشاوره زوجین

مشکل رابطه: ارتباط جنسی

حتی زوج هایی  که عاشق یکدیگر هستند، می توانند از نظر جنسی یک عدم انطباق باشند. مریم جوی فای، نویسنده کتاب “لطفا عزیزم، امشب نه”، می گوید فقدان خودآگاهی جنسی و آموزش این مشکلات را بدتر کرده است. امّا فای می گوید داشتن رابطه جنسی یکی از آخرین مواردی است که باید از آن کوتاه بیایید. او می گوید:

” رابطه ی جنسی، ما را به هم نزدیک تر می کند، هورمون هایی را که سلامت بدن ما را از لحاظ جسمی و ذهنی حفظ می کند، آزاد می کند و شیمی بین یک زوج سالم را سالم نگه می دارد”.

راهکار آن

 • برنامه ریزی، برنامه ریزی، برنامه ریزی کنید. فای پیشنهاد می کند باهم یک قرار بگذارید، اما نه لزوما در شب زمانی که هردو خسته هستید. شاید وقتی که بچه چرت بعد از ظهرش را می زند یا رابطه ی کوتاه پیش از رفتن سر کار! . از دوستان یا خانواده بخواهید تا جمعه شب بچه ها را پیش خود مگه دارند. فای می گوید: “وقتی رابطه ی جنسی  در تقویم است، پیش بینی شما افزایش می یابد.” او می گوید تغییر دادن کوچک برخی  چیزها می تواند رابطه جنسی را سرگرم کننده تر کند. چرا در آشپزخانه رابطه جنسی برقرا نمی کنید؟ یا کنار شومینه یا ایستاده در راهرو؟
 • لیستی از جذابیت های جنسی، و هر آنچه حقیقتا هر کدامتان را تحریک می کند تهیه کنید و به هم بدهید. لیست ها را مبادله کنید و از آنها برای ایجاد سناریوهای بیشتری استفاده کنید که هر دو شما را تحریک می کند.
 • اگر نتوانید مشکلا رابطه جنسیتان را خودتان حل کنید، پزشکان سکس درمانی را برای کمک به حل مشکل پیشنهاد می کنند.

مشکل رابطه: مسائل مالی

مشکلات مالی می توانند حتی قبل از ازدواج و تعهد رسمی آغز شوند. آنها می توانند، به عنوان مثال، شامل از هزینه مراقبت از خانه و یا هزینه های عروسی باشند. زوج هایی که دچار مشکلات مالی می شوند، بهتر در کمال آرامش  یک نفس عمیق بکشند و گفتگویی جدی در مورد امور مالی داشته باشند.

مشاوره زوجین
مشاوره زوجین

راهکار آن

 • در مورد وضعیت مالی فعلی خود صادق باشید. اگر وضعیت مالی خراب است، ادامه دادن شیوه ی قبلی زندگی به نظر غیر واقعی می آید. باید شیوه ی زندگی خود را مداوما با شرایط مالیتان وفق دهید تا از خرج های بی خود جلوگیری شود.
 • در گرمای نبرد به موضوع نپردازید. در عوض، زماني را که براي هر دوي شما مناسب و غير تهديدآمیز است را برای بحث انتخاب کنید.
 • درک کنید که یکی از طرفین رابطه می تواندد خرج گر باشد در حالی که طرف دیگر پس انداز کن است. متوجه باشید که هردو آنها مزایایی دارند و قبول کنید در مورد این گرایشات همدیگر راجع به طرف مقابل بیشتر بدانید.
 • درآمد یا بدهیتان را پنهان نکنید. اسناد مالی، شامل یک گزارش اعتباری اخیر، عبارات پرداخت، بیانیه های بانکی، بیمه نامه ها، بدهی ها و سرمایه گذاری ها را به هم نشان دهید.
 • یکدیگر را سرزنش نکنید
 • یک حساب دونفره بازکنید و در آن پس انداز هایتان را ذخیره نمایید
 • تصمیم بگیرید که کدام یک مسئول پرداخت قبوض ماهیانه است
 • به یکدیگر اجازه بدهید تا هر فرد برای خود جداگانه پولی داشته باشد تا بتواند در کنار مخارج زندگی مشترک به مخارج شخصی اش هم برسد.
 • بر اساس اهداف بلند یا کوتاه مدت تصمیم گیری نمایید. مشکلی نیست که اهداف فردی داشته باشید، اما باید اهداف خانوادگی نیز داشته باشد.
 • کم کم با پیر شدنشان در مورد اهمیت دادن و نگه داری از والدینتان و نحوه ی مناسب برنامه ریزی برای نیاز های مالی آنان با هم صحبت کنید.

 

محقق و مترجم : ندا ناصری

مراکز درمانی

بیشتر بدانید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا