10 دلیل خوب برای مراجعه به مشاوره زوجین

0 461

10 دلیل خوب برای مراجعه به مشاوره زوجین

 

 

یکی از دلایل اصلی که مردم در جستجوی درمان هستند، برای کمک به روابط صمیمی و نزدیک است. و درحالی که به نظر می رسد مشاوره های زوجین فقط برای درمان روابط در بحران است، دلایل زیادی وجود دارد که افراد حاضر در رابطه ممکن است به دنبال آن باشند. بعضی از معضلات در رابطه کوچک هستند، بعضی بزرگتر هستند، اما همه ی آنها اهمیت دارند و نیازمند تحقیق و مطالعه هستند.

در زیر به 10 دلیل خوب برای مراجعه به مشاره زوجین اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

مشاوره زوجین
مشاوره زوجین

مشکلات ارتباطی

ارتباطات فردی پایه و اساس تمام روابط احساسی است. ارتباطات فرید در بسیاری از اشکال، چه به صورت شخصی و یا از طریق تلفن، متن یا رسانه های اجتماعی شکل می گیرند. مشاوره زوجین به زوج ها تعلیم می دهد که چگونه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به نحوی مثبت با هم تعامل داشته باشند.

نوع ارتباطاتی که افراد با دیگران برقرار می کنند  به شدت بر نحوه ارتباط آنها در روابط بالغانه شان تاثیر می گذارد. مشاوره می تواند به زوج ها کمک کند انتخاب آگاهانه ای از سبک ارتباطی داشته باشند و نه فقط بسته به آنچه که از سابقه شان در گذشته می دانند.

 

مشاوره قبل از ازدواج

بسیاری از زوج ها پیش از بستن پیمان ازدواج مشکلات و معضلات بسیاری را تجربه می کنند. مشاوره قبل از ازدواج، جایی منسب برای بحث در مورد بسیاری از این موارد است.

برای مثال مسائل مالی. حساب های بانکی اشتراکی خواهند بود؟ در مورد تصمیم برای خرید چه چیز هایی چطور؟ یک مورد دیگر مثلا تقسیم وظایف خانوار است. آیا زوجین تمایل به داشتن بچه دارند؟ خانواده های طرفین جه نقشی در زندگی مشترکشان خواهند داشت؟ مشاوره زوج می تواند یک مکان امن برای شروع گفتگو باشد که انجام آن باید مورد توجه قرار گیرد.

 

مسائل مربوط به رابطه جنسی

رابطه جنسی می تواند چیزی باشد که آسیب های رابطه را درمان می کند و یک زن و شوهر را به هم نزدیک می کند یا حتی می تواند یک نبرد با اضطراب، خجالت، خشم و صدمه باشد. مشاوران اغلب با مسائل جنسی در موارد مختلفی مواجه می شوند و می توانند به شما کمک کنند.

 

خیانت و عدم تعهد

دروغ گفتن در یک رابطه می تواند آسیبزا ترین و مضرترین چیزی باشد که یک زن و شوهر ممکن است به آن دچار شوند، اما این بدان معنا نیست که رابطه باید پایان یابد. مشاوره زوجین یک فضای درمان کننده برای شروع پیدا کردن راه حل آن است. این کار می تواند به یافتن راه های عملی و معنی دار برای جلوگیری از مسیر ورود به بی تعهدی طرفین و حتی خیانت کمک کند.

 

کمک به مدیریت ارتباط با دیگران

زوج ها با دیگرانی که خارج ز رابطه آنها هستند ارتباط برقرار می کنند. دوستان، خانواده اصلی، فرزندان، همکاران و سرپرستان / کارفرمایان / استادان، فقط چند نمونه از این افراد هستند. این روابط می تواند سالم یا ناسالم باشد. بعضی از چیزهایی که می توانند مورد بحث قرار گیرند مثلا تعیین مرز ارتباطی با افرادی از  جنس مخالف یا همان جنسیت، ارتباط با هسر یا عشاق سابق، و زمان های تنهایی یا زمانه ایی است که می خواهید با هم بگذرانید.

 

روابط غیر سنتی

روابط صمیمی و غیر متعارف، از قبیل polyamory(تمایل برای برقراری رابطه صمیمانه با بیش از یک نفر)، روابط باز و نوسان رابطه، می تواند مشکلات و مبارزاتی را برای همسران به همراه داشته باشد، بعضی از آنها به سبک زندگی و هویت افراد بستگی دارد، و برخی از آنها که همه زوج ها با آن روبرو هستند. رفتن به مشاوره زوجین می تواند برای برخی رعب آور باشد چرا که از درست ارزیابی نشدن و درست درک نشدن به واسطه ی نوع  رابطه ی صمیمی که فرد درگیر آن است، بسیار می ترسند. بسیاری از مشاوران زوجین راحت و دارای پس زمینه و قابلیت درک کردن برای کار با افراد حاضر در روابط غیر متعارف هستند. و می توانند یک فضای باز و امن برای درمان دعواهای بین زوجین ایجاد کنند.

مشاوره زوجین
مشاوره زوجین

خانواده های ترکیب شده

هنگامی که یک یا هر دو طرف فرزندان خود را از یک رابطه دیگر وارد رابطه جدیدشان می کنند، این ترکیب کردن خانواده ها معضلات  خاص و مشکلات ویژه ی  خود را به همراه دارد. تفاوت های والدین، نقش والد دیگر و هویت جدید خانواده باید در این موارد، مورد بررسی قرار گیرند.

 

پایان یک رابطه

هنگامی که یک رابطه به پایان رسیده باشد، چه با توافق دو جانبه باشد یا غیره، مدیریت زندگی می تواند دشوار باشد. اغلب افراد نیاز دارند خشم، غم و اندوهشان را بیان کنند. ممکن است مسائل عملی دیگری نیز وجود داشته باشند که نیازمند برطرف شدن اند، مانند مدیریت خانه و کودکان. موافقت برای چگونگی و زمان برقراری ارتباط، مثال دیگری از موضوع مورد بحث در مشاوره زوجین است.

 

تکنولوژی های مدرن

فیس بوک توییتر، یوتوب، اسنپ چت، اینستاگرام. اینها فقط چند نمونه از تکنولوژی های مدرن هستند که می تواند در وابط عاشقانه دخالت کنند و آنها را تحت تاثیر قرار دهند. برقراری ارتباط از طریق رسانه های اجتماعی دارای مزایا و معایب خاص خودش است. زوجها اغلب درمورد اینکه با چه کسی “دوست” شوند، چه چیزی هایی را لایک بزنند،  به چه کسی پیام بدهند، چه گسی را بلاک نند و غیره با هم درگیری دارند.

مشاوره زوجین
مشاوره زوجین

امروزه حتی برقرار کردن ارتباط رو در رو نیز دشوار است چه برسد به ارباط مجازی از طریق متن و تصاویر متنی(ایموجی) که به راحتی می تواند موجب سوء خوانش و سوء تعبیر قرار گیرند.. تن صدا و زبان بدن برای درک آنچه در حال ابراز شدن است مهم است. مشاوره زوجین می تواند به زوج ها کمک کند تا مشکلات به وجود آمده ناشی از تکنولوژی های ارتباطی را با هم حل کنند و برای هریک مرزهایی تعیین نماید تا به آنها کمک کند اعتماد متقابلشان را به هم بازسازی کنند.

 

مشکل عدم اعتماد

پس از شکسته شدن اعتماد بین طرفین، روابط می توانند صدمه ببینند و یا حتی ویران شوند. بخش مهمی از داشتن یک رابطه سالم و با ثبات، توانایی اعتماد کردن به یکدیگر است. یادگیری اعتماد دوباره به طرف مقابل یک فرایند آهسته و سخت است و وقتی که به سرعت اتفاق نمی افتد، می تواند دردناک و ناخوشایند باشد. مشاوره می تواند با درک روند بازسازی اعتماد، از طریق آموزش و همراهی به زوجین کمک کند.

 

 

مترجم و محقق : ندا ناصری

مراکز مشاوره

بیشتر بدانید

منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.